Dlaczego warto kupić ubezpieczenie podróżne?

Na wakacjach stajemy się mniej uważni i bardziej rozproszeni, przez co łatwiej przyciągnąć nieprzyjemne zdarzenia. Warto pomyśleć o ubezpieczeniu podróży zanim wpadniemy w wakacyjną beztroskę. Podróżując po kraju, także warto zainwestować w dodatkowe zabezpieczenie.

Podróże po Polsce.

Wybierając się na wczasy w Polsce, rzadko myślimy o dodatkowej polisie. W kraju mamy dostęp do służby zdrowia oraz ratowników. Czy warto kupować krajowe ubezpieczenie podróżne? Tak. Polisy turystyczne oferują szereg dodatkowych usług, takich jak:

  • ubezpieczenie NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków), czyli odszkodowanie za trwały uszczerbek na zdrowiu;
  • OC- odpowiedzialności cywilnej- wypłata odszkodowania za szkody spowodowane naszym zachowaniem;
  • dostęp do prywatnej opieki medycznej oraz pokrycie kosztów rehabilitacji;
  • ubezpieczenie bagażu- jest to opcja, może obejmować odszkodowanie przy zaginięciu lub opóźnieniu bagażu;

Podróże zagraniczne

W przypadku zagranicznych wyjazdów, ubezpieczyciele oferują- oprócz wyżej wymienionych- benefity, które zdecydowanie zaoszczędzą nam stresu:

  • pokrycie kosztów leczenia (KL) oraz assistance, czyli transport medyczny oraz ratownictwo;
  • tłumacza podczas wizyty w szpitalu;
  • medyczny transfer do Polski;

W krajach Unii Europejskiej (plus w Norwegii, Islandii, Szwajcarii i Lichtensteinie) pomocna będzie Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego- EKUZ. Oferuje ona dostęp do publicznej opieki medycznej w krajach europejskich. Trzeba jednak pamiętać, że w różnych krajach zakres podstawowego ubezpieczenia jest zróżnicowany. Należy sprawdzić czy w danym kraju np. ratownictwo i pobyt w szpitalu jest bezpłatny.

W niektórych krajach, jak na przykład na Karaibach, nie można wjechać bez okazania dokumentu potwierdzającego ubezpieczenie podróżne.

Sporty ekstremalne.

Zarówno w kraju jak i za granicą wybierając się na ekstremalne wyjazdy w góry czy nad morze, należy wykupić odpowiednią opcję w ubezpieczalni. Podstawowe ubezpieczenie podróżnicze nie oferuje odszkodowań za szkody powstałe w wyniku wyczynowego uprawniania sportów i sportów wysokiego ryzyka.

Gdzie kupić ubezpieczenie turystyczne?

Ubezpieczenie można kupić w stacjonarnych biurach towarzystw ubezpieczeniowych. Najszybszym sposobem jest zakup w Internecie. Ubezpieczenie podróżne online można bardzo łatwo kupić na stronach ubezpieczyli lub w porównywarkach internetowych.

Warto zaplanować wakacje tak, aby żadna niespodzianka ich nie zepsuła. Pamiętajmy też, że wykupienie ubezpieczenia nie upoważnia nas do nierozsądnych i niebezpiecznych zachowań.