Jak otworzyć biznes w USA? Amerykański sen w zasięgu ręki

Otwarcie firmy w Ameryce jest dość proste. Wszystko dzieje się szybko i bez zbędnej biurokracji, ponieważ większość działań odbywa się online. Proces rejestracji i koszty różnią się nieznacznie w zależności od stanu, podobnie jak wysokość podatków. Jest kilka opcji, by sprawnie rozpocząć działalność gospodarczą w Stanach. Porozmawiajmy krótko o każdym z nich.

Eksportuj stary biznes za ocean. Jeśli przez ostatnie trzy lata zajmujesz stanowisko szefa z powodzeniem działającego przedsiębiorstwa i masz podwładnych, możesz otrzymać nieimigracyjną wizę z pozwoleniem na pracę. Wiza jest wydawana na okres od 5 do 7 lat. Jest jednak ograniczenie i warunek. Amerykańska firma jest zobowiązana do prowadzenia działalności podobnej do tej, którą z powodzeniem wykonała przed transferem.

Inwestycja w amerykańską gospodarkę. Z pewnością jest to najbardziej kosztowne otwarcie biznesu w USA. Wizy inwestora o kodzie E-2, EB-5 są dostępne nie dla wszystkich, ale tylko dla obywateli tych krajów, z którymi USA mają umowę. Kwota inwestycji nie jest oficjalnie uregulowana i rozpatrywana osobno w każdym konkretnym przypadku. Inwestycją może być spółka w USA lub działalność na zasadzie franczyzy.

Biznes od podstaw. Kolejna opcja to – otworzyć własny nowy biznes. Jeśli ubiegający się o to przyszły biznesmen jest rezydentem, sprawa jest w miarę prosta. Jednak jak otworzyć biznes w USA będąc cudzoziemcem?

Da się to załatwić na dwa sposoby. Pierwszy, to wejście w spółkę z obywatelem USA, który posiada numer ubezpieczenia społecznego SSN (Social Security Number). Druga opcja zakłada wynajęcie przedstawiciela. Obie opcje otwierają drogę do ścieżki administracyjnej prowadzącej do własnej firmy działającej na amerykańskiej ziemi.

Jak otworzyć firmę w USA – instrukcja krok po kroku

Własny biznes za oceanem wydaje się celem nie do osiągnięcia. W rzeczywistości jednak nie jest to przedsięwzięcie niepozbawione szans na powodzenie. Procedura jest nieskomplikowana (nie bardziej niż w polskich realiach), a wiele części cyklu administracyjnego można przeprowadzić poprzez strony internetowe. Za sprawą tego przewodnika spółka w USA stanie się być może bardziej realna.

Przygotowanie gruntu

Na początek należy zbadać istniejące formy prowadzenia działalności gospodarczej i zdecydować się na najbardziej odpowiedni. Ocena szans na rynku, biznesplan i inwestor pomogą w dalszych działaniach, już stricte biznesowych prowadzonych w przyszłości.

Sprawdzenie nazwy firmy

Zanim powstanie nowa firma w Ameryce, trzeba wymyślić jej nazwę i sprawdzić, czy w na terenie docelowego stanu nie ma podmiotu o tej samej lub bardzo podobnej nazwie.

Fizyczny adres

Wszystkie firmy zarejestrowane w USA muszą posiadać adres. Lokalizacja musi być fizyczna. Sama skrzynka pocztowa nie wystarczy.

Rejestracja u sekretarza generalnego stanu

Formularz rejestracyjny można wypełnić elektronicznie bezpośrednio na stronie. Posiada ona tutorial pozwalający przejść wszystkie punkty bez pomyłek. Oprócz nazwy firmy i informacji o założycielach należy podać adres i dane przedstawiciela prawnego.

Rejestracja podatkowa

Numer identyfikacji podatkowej (EIN dla rezydentów lub TIN dla obcokrajowców) jest potrzebny, aby płacić podatki, móc otworzyć konto bankowe i zatrudnić pracowników. Można go otrzymać bezpłatnie w Urzędzie Skarbowym USA. Aby zostać posiadaczem EIN, wystarczy wypełnić formularz online lub wysłać go w formie drukowanej pocztą. Jeśli któryś z pracowników lub przedstawicieli przyszłej firmy ma SNN, ułatwi to procedurę rejestracji. Nie rezydent, aby uzyskać numer identyfikacji podatkowej, musi wydrukować, wypełnić i wysłać formularz wraz z innymi niezbędnymi dokumentami pocztą. Można również złożyć wniosek za pośrednictwem upoważnionego agenta lub skorzystać z pomocy jednego z ośrodków pomocy podatnikom.

Licencje i uprawnienia

Samo otwarcie firmy w Ameryce nie wystarczy. Do pracy potrzebne są licencje i pozwolenia. Listę potrzebnych poświadczeń można znaleźć online w przestrzeni amerykańskiego internetu. Aby to zrobić, należy wypełnić dwa pola. Nazwę miasta i to, co będzie przedmiotem działalności. Witryna wyświetli listę licencji i zezwoleń niezbędnych do realizacji działalności.

Otwarcie konta bankowego

Po otrzymaniu numeru identyfikacji podatkowej można udać się do banku, aby otworzyć konto. Wymagania dla niezbędnych dokumentów są ustalane przez banki indywidualnie.