Który stan lepszy? Wyoming czy Delaware?

Delaware to stan w USA, na wschodnim wybrzeżu, na Nizinie Atlantyckiej, nad Zatoką Delaware. Na zachodzie i południu graniczy ze stanem Maryland, na północy ze stanem Pensylwania, a na wschodzie z New Jersey. Jeden z trzynastu stanów pierwotnych. Leży na obszarze Niziny Nadbrzeżnej i obok Florydy jest najniżej położonym stanem USA. Drugi najmniejszy stan USA po Rhode Island.

Przez siedem kolejnych lat z rzędu Amerykańska Izba Gospodarcza uznawała stan Delaware za najbardziej przyjazne środowisko prawne w Stanach Zjednoczonych. W stanie Delaware zarejestrowanych jest ponad 850 tys. spółek, w tym ponad połowa amerykańskich spółek giełdowych oraz 63 proc. spółek z listy Fortune 500 (ranking pięciuset największych firm na świecie według przychodów. Lista jest kompilowana i publikowana co roku przez amerykański magazyn gospodarczy „Fortune”).

Spółka typu LLC założona pod prawem stanu Delaware stanowić może wyjątkowo elastyczną dla inwestora formułę prowadzenia działalności. Doskonale nadaje się ona do roli podmiotu holdingowego, który może inwestować w polskie przedsięwzięcia gospodarcze, ale również może on stanowić ciekawą formułę do prowadzenia działalności w zakresie pośrednictwa w handlu międzynarodowym, czy też do prowadzenia działalności w zakresie administrowania serwisem internetowym.

Stan ten jest również siedzibą wielu zagranicznych przedsiębiorstw, w tym coraz większej liczby z Polski. Atrakcyjność stanu Delaware wynika przede wszystkim z korzystnych przepisów podatkowych. Nie bez znaczenia jest również elastyczny statut dla spółek, doskonały system sądowniczy, korzystne prawo o spółkach a także wysoka przychylność administracji stanowej.

W Delaware nie ma podatku od obrotu (VAT). Dla spółek, które są w Delaware zarejestrowane, ale prowadzą działalność poza USA nie istnieje w Delaware żaden obowiązek podatkowy. Spółki płacą minimalną opłatę licencyjną i opłatę za prowadzenie w rejestrze