Przedsiębiorcy uzależniają się od smartfona?

W dzisiejszych czasach wiele osób jest uzależnionych od swoich smartfonów. Bez przerwy zaglądamy do nich niejako mechanicznie, sprawdzając co kilka minut czy pojawiło się coś nowego. Liczne ciekawe treści wciągają nas na tyle bardzo, że często zapominamy o swoich realnych obowiązkach. Specjaliści od uzależnień od dawna biją na alarm ostrzegając, że zbytnie uzależnienie od smartfona może nam zrujnować zarówno życie prywatne jak i zawodowe.

Po czym poznać że jesteśmy uzależnieni od smartfona?

Osoby uzależnione od smartfonów bez swoich telefonów nigdzie się nie ruszają. Bezwzględnie zabierają telefon wychodząc z domu, mają go w pobliżu łóżka a niekiedy nawet zabierają ze sobą do toalety. U osoby uzależnionej pierwszą rzeczą jaką robi po przebudzeniu jest sprawdzenie telefonu. Ta sama czynność jest też ostatnią rzeczą jaką robi przed snem. Warto więc zastanowić się czy my sami również nie spędzamy za dużo czasu śledząc ekrany naszych smartfonów. Większość z nas przekonanych jest, że sprawdza telefon jedynie kilka razy dziennie i spędza tam po kilka minut. Osoby takie zwykłe są bardzo zdziwione, gdy ściągną sobie specjalną aplikację, która mierzy czas spędzany w smartfonie z podziałem na rodzaje aktywności. Bardzo szybko okazuje się że przeciętna osoba spędza w smartfonie około 4 godzin dziennie a to jest czas zdecydowanie za długi. Sprawdź do kogo należy numer.

Dlaczego treści dostępne w Internecie tak nas wciągają?

Ze smartfonów korzystamy w bardzo różnych sytuacjach i w różnych celach. Mają one dla nas znaczenie praktyczne, bo bez względu na to gdzie jesteśmy, możemy sprawdzić potrzebne nam w danym momencie informacje. Przykładowo jesteśmy w innym mieście więc możemy sprawdzić, gdzie jest najbliższy przystanek, bar z jedzeniem albo jak trafić do hotelu. Do smartfonów zaglądamy gdy potrzebujemy bardzo różnych informacji, które czasem są potrzebne do pracy, innym razem do szkoły a jeszcze innym razem po prostu szukamy czegoś z obszaru naszych pasji. Nie ma w tym oczywiście nic złego, dopóki nie pochłania to zbyt wiele czasu. Ponadto z pomocą smartfonów możemy komunikować się ze swoimi bliskimi, co jest bardzo przydatną funkcją. Niestety większość z nas zdecydowanie za dużo czasu spędza na portalach społecznościowych. Problem w tym, że są one celowo tak skonstruowane abyśmy byli tam jak najdłużej, obejrzeli jak najwięcej reklam a przez to dali jak najwięcej zarobić określonym grupom ludzi. Portale społecznościowe działają więc w taki sposób, że nieustannie jesteśmy o czymś powiadamiani, co wydaje się szalenie interesujące. Ponieważ ich twórcy mają duże możliwości zbierania o nas informacji, dokładnie wiedzą oni jakie treści nam podsunąć abyśmy się nimi zainteresowali. I tak niepostrzeżenie spędzamy całe godziny na portalach społecznościowych, tylko dlatego, że przyszło powiadomienie o tym, że jeden znajomy dodał zdjęcie, drugi coś skomentował a trzeci znajduje się w pobliżu.

Dlaczego uzależnienie od smartfona jest złe?

Żyjemy w czasach gdy zewsząd otaczają nas liczne bodźce, jesteśmy często o czymś powiadamiani i wymaga się od nas reakcji. Zbyt duży natłok informacji wytwarza w nas pewną presję i rozdrażnienie. Przywiązanie do smartfona tak jak i każde inne uzależnianie jest złe, bo odbiera nam wolność i może prowadzić do stanów depresyjnych. Niestety przez uzależnienie od smartfona wiele osób zaniedbuje swoje obowiązki domowe i zawodowe. Przez to, że jesteśmy ciągle w sieci odkładamy na później to, co jest nieprzyjemne ale konieczne do zrobienia. Jeśli tym obowiązkiem jest zarabianie pieniędzy, to wcześniej czy później odczujemy tego negatywne skutki. Wielu osobom bardzo psują się także relacje towarzyskie i rodzinne przez to, że za dużo czasu spędzają w wirtualnym świecie. Ponadto jest mnóstwo osób, które są w licznych kontaktach wirtualnych a w świecie rzeczywistym ich życie społeczne w zasadzie nie istnieje. Jest to bardzo złe zjawisko, które zwykle miewa smutne konsekwencje. Na szczęście od smartfona można się odzwyczaić. Trzeba to po prostu robić stopniowo i konsekwentnie. Z pewnością warto to zrobić, bo to właśnie w realnym świecie czekają nas rzeczy najciekawsze i najbardziej warte naszej uwagi.