FAQ czyli Najczęściej Zadawane Pytania

Przedstawiamy Państwu najczęściej zadawane pytania na temat spółek i firm w Delaware (USA). Są to najczęstsze pytania jakie otrzymujemy w mailach. Będą systematycznie uzupełniane.

Czy spółka w Delaware płaci ZUS lub VAT?

Nie. Spółki są podmiotami prawnymi i nie podlegają ZUS. W Delaware również nie ma podatku VAT. Ze swojej strony radzimy jednak zgłosić się do polskiego NFZ i wykupić sobie dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne. Niewielki koszt, lecz zapewnia spokój.

Co z VAT na fakturach wystawionych przez LLC?

Kontrahent w Polsce, który otrzymał fakturę bez doliczonego przez firmę podatku VAT może ją zaksięgować. Musi sam doliczyć do niej VAT i od razu go odliczyć.

Czy firma z Delaware może działać i obsługiwać klientów w Polsce?

Tak. Firma z Delaware może też dokonywać zakupów w Polsce, czy posiadać konto w polskim banku. Faktura mają pełną wartość księgową w Polsce.

Czy spółka LLC musi mieć jakiś kapitał zakładowy?

Nie. Nie musi wnosić żadnego kapitału.

Czy właściciel LLC odpowiada swoim majątkiem?

Nie. Spółka LLC działa podobnie jak polska spółka z o.o. czyli odpowiada wyłącznie majątkiem spółki.

Czy założenie firmy w Delaware wymaga wyjazdu do USA?

Nie, wszystkie formalności spoczywają na naszych barkach i nie wymagają żadnego wyjazdu.

Jakie końcówki nazw są dozwolone dla spółki LLC z Delaware?

LLC, L.L.C, Limited Liability Company.

Czy są jakieś obostrzenia w nazwach?

Nazwa spółki nie może zawierać słów: Assurance, Banc, Bancorporation, Bank, Banque, Bond, Casualty, College, Fidelity, Guaranty, Health Plan, HMO, Indemnity, Insurance, Re, Reassurance, Risk, Risk Retention, Surety, Surplus Lines, Trust, Trustee, Underwriter, Univeristy. Nazwa powinna być zapisana łacińskim alfabetem bez polskich znaków.

Czy spółka LLC może być udziałowcem w spółce?

Tak. Spółka może mieć udziały w polskiej spółce, może być także komplementariuszem lub komandytariuszem w spółce komandytowej. Może również posiadać udziały w innych, zagranicznych spółkach.

Czy zamknięcie firmy wiąże się z opłatami?

Tak. Należy uregulować franchise tax za poprzedni rok kalendarzowy i obecny. Następnie wnieść o Certificate of Cancellation. Koszt to USD 800,00

Czy spółka LLC może być właścicielem majątku na terenie Polski?

Wszystko zależy od typu majątku. Aby być właścicielem samochodu i zarejestrować go na spółkę należy otworzyć oddział i mieć polski adres. Zakup nieruchomości (jeśli nie ma się polskiego oddziału) wymaga zgody Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Jest to długa i czasochłonna procedura

Gdzie powinienem otworzyć konto bankowe?

Spółki z Delaware nie mają wymogu posiadania konta na terenie Delaware, ani nawet na terenie USA. Spółka może posiadać konta bankowe w każdym banku na świecie który zgodzi się jej takie konto utworzyć na podstawie swoich wewnętrznych regulacji. W Polsce otwieramy konta w banku PKOBP. Jest to skomplikowana procedura, gdyż większość pracowników nie zna wewnętrznych regulacji banku i nie potrafi sobie z tym poradzić. Dlatego polecamy się przy tej usłudze. Jesteśmy również przedstawicielem banku na Cyprze, jeśli rozważana jest rachunek bankowy poza Polską.

Czy poza wskazanymi rocznymi opłatami spółka musi płacić jakieś dodatkowe koszty?

Nie, w cenie rocznej każdego pakietu są zawarte wszystkie opłaty takie jak adres rejestracyjny, Registered Agent, franchise tax (USD 250,00), usługa wypełniania i składania dokumentów.

Kto będzie przedstawicielem urzędowym spółki?

Przedstawicielem urzędowym czyli tak zwanym Registered Agent jesteśmy my.