Zbuduj nawyki i osiągnij sukces co dnia

Zbuduj nawyki i osiągnij sukces co dnia

Każdy z nas ma swoje cele i marzenia. Każdy chciałby osiągnąć coś konkretnego i znaczącego. Dla niektórych mogą być to sprawi związane z życiem zawodowym – założenie własnej firmy, zdobycie upragnionej posady, czy chociażby zdobycie stypendium na studiach. Inni myślami są w zupełnie odmiennych sferach – marzą o założeniu rodziny, wybudowaniu własnego domu, przeprowadzce.

Wszystkich łączy jednak wspólny cel – osiągnięcie spełnienia, wewnętrznego spełnienia i pewności siebie. Prawda jest jednak taka, że planów nie brakuje nigdy – brakuje jednak chęci, energii czy wiary we własne możliwości. Okazuje się, że nierzadko największym problemem jest niewiedza jak zacząć i jak zdobyć się na ten pierwszy krok.

Radykalne zmiany czy małe kroczki?

Jednym z głównych powodów niepowodzeń w osiąganiu wymarzonych celów, jest nieodparta pokusa zdobycia tego „tu i teraz”. Tak się jednak nie da. Nie ma się co oszukiwać – gdyby nasz cel był tak łatwy do osiągnięcia, to w ogóle nie stanowiłby celu samego w sobie. Nie zmienia to faktu, że wielu z nas próbuje. Próby te jednak w zdecydowanej większości kończą się spektakularną porażką, która podkopuje naszą wiarę we własne możliwości. W ten sposób nie tylko nie zbliżamy się do zamierzonego punktu, a wręcz robimy krok w tył, dochodząc do wniosku, że i tak nigdy nam się to nie uda. Właśnie dlatego tak kluczowe jest zrozumienie, że do wszystkiego dochodzi się powoli i stopniowo. Polega to na kształtowaniu coraz to nowych nawyków i przyzwyczajeń, z których każde zbliża nas do celu w sposób w pełni kontrolowany i satysfakcjonujący.

Czym są nawyki?

Nawyki to czynności, które wykonujemy każdego dnia niemal bez zastanowienia. Są to rzeczy zupełnie dla nas naturalne. Zwykle nie sprawiają nam problemów, albo przynajmniej nie myślimy o nich w takich kategoriach. Należy do nich np. ścielenie łóżka, mycie zębów czy poranne picie kawy. Jednak nie zawsze są to czynności proste do wykonania. Niemniej sam fakt, że tyle razy już je powtarzaliśmy sprawia, że zupełnie nie bierzemy pod uwagę możliwości niepowodzenia. Po pewnym czasie stają się one tak głęboko zakorzenione w naszej psychice, że dzień, bez wykonywania danego rytuału staje się czymś niewyobrażalnym.

Dlaczego budowanie nawyków jest takie ważne?

Nikt nie kwestionuje faktu, że codzienne mycie zębów, czy nieświadome zamykanie drzwi na klucz, są czynnościami istotnymi w naszym życiu. Po co jednak dokładać sobie kolejne nawyki do i tak już wystarczająco napiętego planu dnia? Odpowiedź jest prosta – nawyki stanowią klucz do właściwej organizacji czasu i znalezienia chociażby chwili na rzeczy, których wykonanie pozostawało do tej pory (przynajmniej w naszych wyobrażeniach) poza naszymi możliwościami. Codzienne powtarzanie zamierzonej czynności sprawia, że staje się ona rutyną – czymś naturalnym. W ten sposób krok po kroku uświadamiamy sobie, że coś, co jeszcze kilka tygodni temu było dla nas trudne, teraz stało się jedynie „formalnością”. Nawyki pozwalają posiąść nowe umiejętności i zorganizować czas, ale również pozwalają nauczyć się czegoś nowego. Jednym z najbardziej praktycznych i popularnych ostatnio nawyków jest między innymi nauka języków obcych, w postaci chociażby 30 min dziennie.

Nawyki kluczem do życiowego sukcesu

Kształtowanie nawyków to swego rodzaju poszerzanie swojej strefy komfortu. Dzięki nim uczymy się tego, co niezbędne w osiągnięciu sukcesu życiowego (jakikolwiek by on nie był) – samodyscypliny i samoorganizacji. Nieświadomie stopniowo decydujemy się na coraz trudniejsze zadania. Pierwszym „świadomie” kształtowanym nawykiem może być czytanie książki przez 10 minut dziennie. Jest to zadanie dla większości raczej mało problematyczne. Jednak z upływem czasu dokładamy sobie do tego codzienne ćwiczenia, jogę, medytację, czytanie artykułów naukowych na określony temat czy też kształtowanie w sobie określonych cech charakteru (chociażby częstszego uśmiechania się). Każdy kolejny drobny nawyk stopniowo przybliża nas do celu i jednocześnie sprawia, że cel ten staje się coraz bardziej realny. Oczywiście to my sami decydujemy, jakie nawyki chcemy w sobie wykształtować. W ten sposób młoda matka może postanowić sobie, że codziennie będzie czytać dziecku książkę przez pół godziny, a początkująca biznesmenka śledzić będzie najnowsze statystyki zagranicznych rynków. Istnieje tu duża dowolność, ale jeden wspólny cel – nauka cierpliwości, organizacji i pewności siebie.

Może cię zainteresować: