Który stan lepszy? Wyoming czy Delaware?

Który stan lepszy? Wyoming czy Delaware?

Wiele osób, którzy pragną zarejestrować swoją jednoosobową spółkę LLC zadaje sobie pytanie: który stan lepszy? Wyoming czy Delaware? Jest w internecie wiele informacji o tym, który stan wybrać. Zwłaszcza, jeśli szukamy informacji w języku angielskim. Niekończące się dyskusje o tym który stan jest lepszy? Wyoming czy Delaware? A może Nevada? Można przeczytać wiele opracowań, można poczytać dyskusję w komentarzach czy też na forach. Jest jeden problem. Wszystko opisane jest z punktu widzenia obywatela USA, który płaci swoje podatki w USA i który nie może skorzystać z dobrodziejstw jakie dają LLC.

Wstęp – jak opodatkowane są jednoosobowe spółki LLC w USA? Jak traktuje się dochód takiej spółki?

Dlaczego tak istotne jest, że dyskusja toczy się o zaletach i wadach danych stanów z punktu widzenia Amerykanina? O czym tu mowa? O tym, że jednoosobowa spółka LLC, która posiada tylko jednego udziałowca korzysta z czegoś takiego jak „pass-through income” czyli w wolnym tłumaczeniu „dochód przechodzący” lub „dochód przechodni”. Chodzi o to, że dochód jednoosobowej spółki LLC traktowany jest jako dochód osobisty tego jedynego udziałowca. Coś na zasadzie polskich jednoosobowych działalności. Dochód jednoosobowej polskiej firmy traktowany jest jak dochód właściciela tej firmy. Z czym to się wiąże? Z tym, że dochód nie jest opodatkowany na poziomie spółki jak w przypadku spółek z o.o. (CIT) tylko na poziomie udziałowca (PIT) jako jego dochód osobisty. Tak działają jednoosobowe spółki LLC w USA. A co jeśli udziałowcem jest osoba, która nie jest amerykańskim rezydentem podatkowym?

Jeśli udziałowcem nie jest amerykański rezydent podatkowy (amerykański podatnik) to działa również identyczny mechanizm. Dochód jednoosobowej spółki LLC, w której jedynym udziałowcem jest osoba bez statutu amerykańskiego podatnika również przypisywany jest temu jedynemu udziałowcowi bez opodatkowania na poziomie udziałowca. Jednak wspomniany brak rezydentury podatkowej udziałowca sprawia, że jego prywatny dochód (przypisany dochód poprzez pass-through ze spółki) nie będzie opodatkowany w USA. Spółka taka nie zostawi ani centa w postaci podatków na terenie USA. I dlatego właśnie takie spółki wykorzystywane są przez obcokrajowców. Bez znaczenia więc czy wybierzemy Delaware czy Wyoming albo nawet Nevadę – nie zapłacimy ani centa podatku dochodowego ze swojej LLC w USA. I dlatego też nieistotna jest dyskusja o tym, który stan jest bardziej przyjazny dla amerykańskiego przedsiębiorcy. Z punktu widzenia obcokrajowca jest to zupełnie nieistotne. Skupmy się więc na zaletach i wadach poszczególnych stanów w kontekście obcokrajowca (w tym przypadku Polaka).

Który stan lepszy? Delaware czy Wyoming?

Aby w jakikolwiek odnieść się do pytania, który stan jest lepszy, Delaware czy Wyoming, należy na samym początku zdefiniować kryteria, w których będzie się oceniać poszczególne stany. Kwestia opodatkowania została wyjaśniona na wstępie. W obu stanach jednoosobowe spółki LLC z udziałowcem, który nie jest amerykańskim rezydentem podatkowym, traktowane są w identyczny sposób czyli poprze pass-through income. Czego więc oczekują udziałowcy od spółek LLC? Funkcjonując na rynku od ponad 10 lat możemy z własnych obserwacji (oraz tego co nam przekazują w rozmowach klienci), że najważniejsze są dla nich takie czynniki jak:

  • Bezpieczeństwo majątku właściciela
  • Poufność danych udziałowca
  • Niskie koszty obsługi
  • System prawny chroniący spółki
  • Prestiż lokalizacji

Bezpieczeństwo majątku właściciela

W ocenie United States Chamber of Commerce, czyli Amerykańskiej Izby Handlowej, która ocenia corocznie poszczególne stany USA w ośmiu kategoriach, Delaware od lat uznawany jest za stan o najwyższym poziomie ochrony kapitału prywatnego właścicieli spółek. To jest także głównym powodem, dlaczego ponad 66% firm z listy 500 najbogatszych firm wybrało Delaware jako miejsce rejestracji. Stan Delaware gwarantuje najwyższą ochronę majątku właściciela spółki przed wierzycielami w całej Ameryce.

Poufność danych udziałowca

W Delaware nigdzie nie ujawnia się struktury udziałów ani udziałowców. I nie dotyczy to tylko rejestrów, które nie udostępniają publicznie tych danych. Danych też nie posiada nawet urząd rejestracyjny (Biuro Sekretarza Stanu). Podczas rejestracji spółki LLC w Delaware nie przekazuje się tych danych do urzędu. Co więcej, dane te na dzień rejestracji posiada wyłącznie Registred Agent. Dodatkowo, nie ma obowiązku wypełniania corocznego Annual Raport. W corocznych Annual Raport raportuje się jaki jest statuts spółki i struktura udziałów. W Delaware LLC nie muszą składać takiego raportu!

Niskie koszty obsługi

Licząc koszty rejestracji i utrzymania spółki należy patrzeć na nie kompleksowo. Spółka w Wyoming jest na pierwszy rzut oka tańsza. Można ją zarejestrować $100 taniej niż w Delaware. Także niektóre usługi urzędowe są tańsze o $10-20. Ale czy całkowity koszt prowadzenia spółki jest niższy? Należy na to spojrzeć kompleksowo. Prowadząc spółkę we właściwy sposób z właściwymi partnerami całkowity koszt roczny spółki może różnić się. I to bez znaczenia czy jest to stan Delaware czy też stan Wyoming. Wszystko zależy od partnera i ukrytych kosztów. Na pierwszy rzut oka widząc ofertę z niską ceną należy sobie zadać pytanie: na czym partner zarabia? Z czego wypłaca sobie pensje, wynagradza pracowników, utrzymuje biura, opłaca kurierów? To wszystko kosztuje.

Obserwując rynek łatwo jest odpowiedzieć sobie na to pytanie: z opłat dodatkowych. Rejestracja spółki może być najtańsza na rynku. Ale po rejestracji klient jest już „złapany” i można z niego zdzierać. Taki właśnie jest rynek. Dlatego też należy zapoznać się dokładnie z warunkami i cenami. Czy są jakieś dodatkowe koszty, jakie będzie się ponosiło w trakcie życia spółki? Czy są opłaty za wyciągi, wydruki, certyfikaty? Czy są opłaty za obsługę korespondencji? Po dokładnej kalkulacji może wyjść, że oszczędzając $100 przy rejestracji czy też $200 przy obsłudze rocznej spółki jesteśmy w gruncie rzeczy kilkaset dolarów do tyłu poprzez wybór niewłaściwego partnera. W Delaware24 gwarantujemy: brak ukrytych kosztów (każda cena jest ceną finalną), brak opłat za obsługę korespondencji listowej dla naszych klientów, brak prowizji przy wydrukach, wyciągach, potwierdzeniach i certyfikatach, brak prowizji przy przeprowadzania rozliczeń rocznych i płatności podatków.

System prawny chroniący spółki

Jak wspomniano wyżej, 66% firm z listy Fortune 500 (najbogatsze amerykańskie firmy) wybrało Delaware. Pozostałe (34%) wybierają Kalifornię, Nowy Jork, Nevadę, Teksas i inne. Na szarym końcu Wyoming. Dlaczego tak się dzieje? Te wszystkie wielkie firmy mają najlepsze na świecie działy prawne analizujące przepisy prawne i środowisko prawne. I właśnie system prawny, który chroni spółki, jest głównym czynnikiem determinującym wybór Delaware na siedzibę firmy.

Prestiż lokalizacji

Stan Delaware gwarantuje wyższy prestiż. W środowisku przyjęło się, że stan Wyoming przeznaczony jest na małą działalność. W Wyoming można zarejestrować spółkę zajmującą się hydrauliką, montażem okien czy malutki warsztat samochodowy. Duże firmy i firmy międzynarodowe (a takim jest LLC z międzynarodowym udziałowcem) wybierają Delaware. Takie są opinie w branży. Małe rodzinne LLC znajdują się w Wyoming a międzynarodowe firmy w Delaware. Dlatego też adres w Delaware zapewnia większy prestiż działalności.

Doświadczenie, wiedza i pomoc

Przyszły właściciel spółki LLC liczy także na specjalistyczną wiedzę, pomoc i duże doświadczenie. Możemy to zagwarantować. Jesteśmy na rynku od ponad 10 lat. Byliśmy pierwsi i przez długi czas jedyni. Od paru lat pojawiają się inne firmy, które uczą się rynku. Zarejestrowaliśmy już (na dzień 01.05.2017) ponad 10.000 spółek. Naszym klientom gwarantujemy nieodpłatne i nieograniczone konsultacje mailowe w ramach obsługi. Pomogliśmy już wielu klientom wyjść z kłopotów z wierzycielami, urzędnikami, inspektorami. W trakcie naszej działalności spotkaliśmy się już chyba ze wszystkimi możliwymi problemami naszych klientów (chociaż życie zawsze zaskakuje), mamy utarte i sprawdzone schematy i procedury.

Podsumowanie. Wyoming czy Delaware?

Pracujemy w tej branży od ponad 10 lat. Z obiektywnych powodów wybraliśmy Delaware jako miejsce świadczenia usług naszym klientom. Było to zrobione po dokładnej analizie rynku. Oczywiście są firmy, które zajmują się Wyoming i innymi stanami. Oczywiście przyznajemy, że Wyoming ma swoje zalety w przypadku małych LLC, nie funkcjonujących na rynkach globalnych. Często naszym klientom, którzy chcą mieć spółkę dormant (niefunkcjonującą, tylko zarejestrowaną ale nie podejmującą działalności – np w celu „trzymania w jej rękach” znaków towarowych czy też licencji) polecamy Wyoming i przekazujemy ich w ręce zaprzyjaźnionych kancelarii w Wyoming. Często też zgłaszają się klienci z modnej ostatnio branży hazardowej i gier losowych szukający prestiżu i bezpieczeństwa. Polecamy im wtedy Las Vegas (prestiż) i stan Nevada (bezpieczeństwo) przekazując ich do zaprzyjaźnionej kancelarii z Las Vegas.

Chcielibyśmy oczywiście odpowiedzieć na pytanie, który stan lepszy Delaware czy Wyoming w sposób „jeśli LLC w USA to tylko Delaware” bo z tego stanu żyjemy i ten stan opłaca chleb dla naszych dzieci. Chcemy być uczciwi w stosunku do naszych klientów i gdybyśmy tak odpowiedzieli byłaby to odpowiedź obarczona dużą dawką subiektywizmu. Niech więc każdy zainteresowany rozstrzygnie to we własnym zakresie. I prosimy o jedno – o zdrowy rozsądek. Wiele firm z Wyoming pisze na swoich stronach „jeśli LLC w USA to tylko Wyoming” a wiele firm z Nevady „jeśli LLC w USA to tylko Nevada”. Miejcie więc na uwadze tą kwestię braku obiektywizmu.

A jeśli chcesz wiedzieć wiedzieć więcej, dlaczego warto rejestrować spółkę w Delaware? Zobacz naszą infografikę. Masz dodatkowe pytania? Napisz do nas!

Może cię zainteresować: