Jak uzyskać numer EIN? Ile trwa nadanie numeru EIN?

Księgowość dla amerykańskiej spółki

W niniejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na dwa najczęściej zadawane pytania odnośnie numeru EIN, które Urząd Skarbowy w USA zwany Internal Revenue Service (w skrócie IRS) nadaje amerykańskiej spółce. Jak uzyskać numer EIN oraz ile trwa nadanie numeru EIN. Czym jest ten tajemniczy numer? Numer EIN (Employer Identification Number), zwany także Federal Employer Identification Number (FEIN) albo też Federal Tax Identification Number (FTIN) to unikatowy dziesięciocyfrowy numer nadawany przez IRS (Internal Revenue Service) jednostkom zarejestrowanym na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki do celów identyfikacyjnych czyli TIN (Taxpayer Identification Number). W skrócie, numer EIN to odpowiednik NIP w USA.

Biuro Obsługi Klienta Delaware24

Jak uzyskać numer EIN?

Numer EIN można uzyskać składając odpowiedni wniosek poprzez formularz dostępny na stronie IRS (dla agentów) lub poprzez fax, przesyłając do IRS odpowiedni wniosek w celu nadania numeru EIN.

O numer EIN wnioskuje się wypełniając formularz oznaczony jako „SS-4”. W pierwszej części formularza podaje się dane spółki i udziałowca oraz adres korespondencyjny pod który IRS ma wysłać potwierdzenie nadania numeru EIN. Druga część formularza tyczy się działalności spółki, sposobu rozliczeń spółki, profilu działalności, zatrudnianych pracowników, danych roku obrotowego i innych. Taki formularz należy podpisać i wysłać do IRS. Formularz można wysłać na dwa sposoby. Pierwszy sposób to wysyłka online, lecz z tej opcji mogą korzystać wyłącznie agenci bądź też osoby posiadające inne numery identyfikacyjne w USA. Jeśli nie ma się innych danych identyfikacyjnych w USA, pozostaje wysłać taki formularz faksem. Numery faksu na które należy wysłać formularz znajdują się na formularzu.

Ile trwa nadanie numeru EIN?

Nadanie numeru EIN trwa zazwyczaj około 2-3 tygodni plus czas potrzebny na wysyłkę potwierdzenia nadania tego numeru przez IRS do udziałowca zwykłą pocztą.

Na stronie IRS podane są terminy na wystawienie numeru EIN do 5 tygodni. Z doświadczenia możemy napisać, że w 95% przypadków trwa to dwa tygodnie. Następnie po nadaniu numeru EIN przez IRS, urząd wysyła potwierdzenie nadania tego numeru pocztą zwykłą (nie poleconą i nie priorytetową) na adres udziałowca wskazany we wniosku. Nie można podawać tam skrytek pocztowych. List taki z USA do Polski może iść nawet 2-3 tygodnie, więc należy uzbroić się w cierpliwość.

Biuro Delaware24

Może cię zainteresować: