Jak zarejestrować firmę w USA

Firma w USA - kompleksowe informacje

Jednym z częstszych pytań jakie dostajemy to pytania „jak założyć firmę w USA?” albo „jak zarejestrować spółkę w USA?” i w związku z tym postanowiliśmy dla naszych czytelników przedstawić krótki poradnik pod tytułem „Jak założyć firmę w USA w 5 krokach„. Zapraszamy do zapoznania się z krótkim poradnikiem na temat rejestracji spółek i zakładania firm w USA.

Firma w USA, Spółka w Delaware

Krok 1 – Wybór odpowiedniej formy organizacyjnej

Polscy obywatele mogą zarejestrować spółki w USA typu LLC (Limited Liability Company), co jest odpowiednikiem polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.). W innych krajach często stosuje się skrót Ltd., lecz w USA stosuje się wspomniany skrót LLC. Można także zarejestrować spółkę Corp. czyli odpowiednik polskiej Spółki Akcyjnej (S.A.). Oczywiście ze względu na różnicę w kodeksach, są to tylko przybliżone porównania.

Spółki LLC w USA różnią się od spółek Corp. w USA formalną obsługą spółki i sposobem opodatkowania. Mając spółkę LLC, jeśli jesteśmy jedynym udziałowcem tej spółki możemy dochód z LLC przyporządkować do udziałowca i przez to uniknąć podwójnego opodatkowania. W przypadku spółek Corp dochód spółki opodatkowany jest na poziomie spółki a następnie drugi raz na poziomie udziałowca.

Oba typy spółek mają swoje zalety i wady, które dodatkowo różnią się w poszczególnych stanach. Dlatego też powinniśmy w tym kroku dokonać dokładnej analizy tego, czego potrzebujemy.


Krok 2 – wybór stanu, w którym założymy spółkę

Dlaczego Delaware?

Kolejnym ważnym wyborem jest wybór stanu, w którym chcemy zarejestrować swoją firmę w USA. Każdy stan ma inne przepisy wewnętrzne, inne sposoby opodatkowania, inne wady i zalety. Wśród Polaków, największym zainteresowaniem cieszą się 3 stany. Delaware, Wyoming i Nevada. Opiszemy je krótko. Jednak pamiętajmy, istnieje w USA wiele stanów i powinniśmy na tym etapie dokonać dokładnej analizy.

Rejestracja firmy w Delaware, USA

Delaware to najpopularniejszy kierunek, który wybierają Polacy. Cechuje się poufnością (dane udziałowca nie są widoczne w żadnym rejestrze) co pozwala zachować wysoką anonimowość. Minusem jest wysokość Franchise Tax, czyli podatku stanowego. Wynosi on rocznie $300,00 i jest stały, nie zależy od dochodu czy też zysku spółki.

Rejestracja firmy w Wyoming, USA

W stanie Wyoming Franchise Tax wynosi tylko $50 co jest przewagą nad Delaware (Franchise Tax niższy o $250 w skali roku). Minusem jest jednak brak poufności, do zachowania której konieczne jest posiadanie „udziałowca nominowanego” czyli osobę, która widnieje w rejestrach zamiast faktycznego udziałowca a koszt „nominee” sięga $1500-$2500 w skali roku.


Krok 3 – wybór odpowiedniego partnera

Ostatni istotny wybór, jakiego musimy dokonać to wybór partnera do rejestracji firmy w USA oraz wybór Registered Agent. Każda spółka w USA musi posiadać lokalnego przedstawiciela, który odpowiedzialny jest za kontakty z urzędami jeśli udziałowiec nie ma miejsca zamieszkania na terenie danego stanu. Dotyczy to zarówno obcokrajowców jak i obywateli Ameryki, którzy mają firmy poza własnym stanem.

Wybór odpowiedniego przedstawiciela jest bardzo ważny, gdyż to z nim będziemy współpracować przez cały okres trwania naszego amerykańskiego biznesu. Oczywiście można agenta zmienić w dowolnym czasie ale wiąże się to z koniecznością ponoszenia dodatkowych kosztów. Ważne, aby przedstawiciel komunikował się z nami w języku polskim. Ważne też, aby znał specyfikę biznesu prowadzonego między polską a USA. Dobrze, aby miał duże doświadczenie na rynku, także rynku Polskim. Ważne jest też, aby był na miejscu w USA a nie działał zdalnie z terenu Polski co przyśpiesza składanie w urzędzie dokumentów oraz zmniejsza czas oczekiwania na dokumenty z urzędów.

Na rynku polskim działa kilku przedstawicieli. Jednym z polecanych poza Delaware24.pl jest serwis USAcorp.pl. Z wiadomych powodów nie będziemy oceniać konkurencji i innych firm, ale oczywiście polecamy swoje usługi. Możemy zapewnić najniższe ceny i najwyższej jakości obsługę. Ten artykuł nie ma mieć zadania reklamowego, więc nie będziemy skupiać się na ocenie partnerów.


Krok 4 – formalna rejestracja

Pierwszym krokiem związanym z rejestracją jest zorganizowanie posiedzenia organizacyjnego i przygotowanie z tego posiedzenia protokołu. należy też przygotować umowę spółki (Operating Agreement). Następnie składa się w odpowiednim urzędzie stanowym dokumenty rejestracyjne spółki i wyrabia się „certificate of formation”. Jeśli potrzebuje się apostille – czyli uwierzytelnienie dokumentów do użycia ich poza terenem USA składa się odpowiednie wnioski o apostille. Po rejestracji mozna także przygotować dodatkowe dokumenty jak certificate of good standing oraz certificate of incumbency. Procedurę rejestracji spółki, jaką stosujemy w naszej firmie opisaliśmy tutaj.


Krok 5 – formalności po rejestracji firmy w USA

Po formalnej rejestracji spółki w USA, podmiot taki może funkcjonować na rynku, zawierać transakcje, dokonywać sprzedaży i zakupów. Może się jednak okazać, że konieczne jest dokonanie kilku dodatkowych formalności aby spółka mogła być w pełni funkcjonalna. Poniżej przedstawiamy kilka kroków formalnych, których konieczność podjęcia może okazać się niezbędna po założeniu firmy w USA.

Uzyskanie numeru podatkowego EIN

Może się okazać, że spółka będzie musiała zawnioskować do IRS (amerykański urząd skarbowy) o nadanie spółce numeru podatkowego EIN. O numer taki wnioskuje się faksem na formularzu SS-4. Następnie urząd w okresie od kilku dni do nawet trzech tygodni nada spółce taki numer a potwierdzenie wyśle listem zwykłym do udziałowca lub na wskazany we wniosku adres korespondencyjny udziałowca. Możemy pomóc w uzyskaniu takiego numeru. Dla naszych klientów bezpłatnie w pakiecie złotym i platynowym.

Tłumaczenia przysięgłe dokumentów

Często kontrahenci potrzebują tłumaczeń dokumentów rejestracyjnych spółki. Banki zawsze wymagają takich tłumaczeń. Może więc się okazać, że jesteśmy zmuszeni do wykonania tłumaczeń przysięgłych z języka angielskiego na język polski dokumentów rejestracyjnych spółki. Możemy takie tłumaczenia wykonać dla zainteresowanych osób a dla naszych klientów takie tłumaczenia wykonujemy nieodpłatnie.

Otwarcie rachunku bankowego

Po zarejestrowaniu spółki możemy chcieć otworzyć rachunek bankowy dla spółki. Można taki rachunek założyć w polskim banku, amerykańskim banku bądź też innym zagranicznym banku. Możemy to zrobić samodzielnie, może w tym pomóc przedstawiciel spółki. My dla swoich klientów świadczymy takie usługi nieodpłatnie, wyłączny koszt to opłata skarbowa za pełnomocnictwo w kwocie 16,00 złotych.

Księgowość dla spółki

Prowadzenie księgowości może być obowiązkowe, lecz nie musi. Wszystko zależy od wewnętrznych przepisów danego stanu. We wspomnianym stanie Delaware księgowość nie jest obowiązkowa ze względu na brak sprawozdawczości spółki i kilka innych czynników. Brak obowiązku księgowego nie oznacza oczywiście zakazu prowadzenia księgowości. Księgowość dla spółki można prowadzić zarówno w USA jak i w Polsce. W Stanach Zjednoczonych prowadzenie księgowości jest relatywnie drogie, dlatego finansowo bardziej opłacalne jest prowadzenie księgowości w Polsce. Dla naszych klientów mamy w swojej ofercie taką usługę, która kosztowo nie odbiega od prowadzenia księgowości dla polskich firm, mimo iż jest o wiele bardziej skomplikowana.

Otwarcie oddziału bądź przedstawicielstwa

Udziałowiec może zechcieć otworzyć dla swojej amerykańskiej spółki oddział bądź przedstawicielstwo. Oddział od przedstawicielstwa różni się zakresem działalności, jakie ten podmiot może wykonywać, sposobem rejestracji oraz opodatkowaniem. Należy więc dokładnie przeanalizować potrzeby rejestracji podmiotu amerykańskiego w Polsce. Dla naszych klientów posiadamy w swojej ofercie usługę pomocy w rejestracji oddziału amerykańskiej firmy i przedstawicielstwa w Polsce dla spółek z USA.


Podsumowanie

Rejestracja spółki w USA nie jest skomplikowanym procesem a samo prowadzenie firmy amerykańskiej jest bardzo proste. Mimo to należy dokonywać wszelkich kroków i wyborów uważnie i każdy krok na etapie rejestracji dokładnie przemyśleć i przeanalizować. Jeśli ma się jakieś pytania, należy skonsultować się z ekspertem w branży. Jeśli mają Państwo jakieś pytania, proszę śmiało pisać e-maile bądź wiadomości przez formularz kontaktu. Służymy swoją radą nieodpłatnie i na każde pytanie odpowiemy błyskawicznie za darmo.

Firma w USA, Spółka w Delaware

Może cię zainteresować: