Jak zwiększyć innowacyjność i kreatywność?

Jak zwiększyć innowacyjność i kreatywność?

Każda firma marzy o tym, by być innowacyjną i mieć pomysł stulecia, by stać się firmą, która będzie stawiana za wzór. Ale nigdy nie należy zadowalać się tylko zazdroszczeniem liderom, ale robić wszystko, co możliwe, aby stać się jednym z nich. Firma musi stale się odnawiać i poszukiwać nowych pomysłów, aby rozwijać swoją kreatywność, co pozwoli jej wyróżnić się na tle innych firm. Jak możemy zwiększyć naszą innowacyjność i kreatywność, aby stać się siłą propozycji? Kreatywność i innowacyjność są otoczone ideą, że są wrodzonym darem, z którym niektórzy ludzie się rodzą. Wręcz przeciwnie, widzimy, że kreatywność i innowacyjność można rozwijać, stając się obserwatorami otaczającego nas świata.

Zawsze zapisuj swoje pomysły, gdziekolwiek jesteś.

Niezależnie od tego, jaki nośnik wybierzesz, zapisuj pomysły, które przychodzą Ci do głowy (notatnik papierowy, notatnik w telefonie komórkowym itp.), aby o nich nie zapomnieć, ponieważ w natłoku zajęć zapadną się na dno Twojej pamięci.

Nie próbuj klasyfikować swoich pomysłów. Pisz na bieżąco, nie odrzucając nigdy żadnego pomysłu czy innowacji, która przychodzi Ci do głowy. Nigdy nie bądź wybiórczy w pierwszej kolejności, ponieważ gdybyś szukał pomysłu do wdrożenia, odniósłbyś się do swoich notatek i dopiero wtedy je złożył. Ale nawet wtedy nie będzie to kwestia odrzucenia jednego pomysłu. Pomysł, który jest niemądry w jednym kontekście, może stać się trafnym pomysłem w innym.

Spójrz na świat wokół siebie.

Kreatywność i innowacyjność wymagają zadawania najbardziej ekstrawaganckich pytań: a co, jeśli mógłbym latać! Ilu ludzi marzyło o tym, żeby polecieć na księżyc, żeby woda płynęła zamiast pompować, żeby w nocy było światło, żeby można było się przemieszczać nie potrzebując dni na dotarcie z jednego punktu do drugiego, a niektórzy osiągnęli to dzięki swojej wyobraźni i umiejętnościom. Nie wahaj się więc zwracać uwagi nawet na najbardziej ekstrawaganckie pomysły, ale także na środki do ich realizacji. Jak to zrobić?

Nigdy nie ograniczaj swojej wyobraźni.

Ci, którzy pozwalają swoim umysłom błądzić, często tworzą kreatywne i oryginalne dzieła. Wbrew powszechnej opinii, marzyciele mogą osiągnąć wielkie rzeczy. Są w stanie wymyślić więcej nowych pomysłów niż inni z powodu bardzo wymijającej natury ich umysłów. Jest to często widoczne u dzieci, które głośno wyrażają swoją wyobraźnię bez umiaru i bez względu na spojrzenia innych lub ich osąd. Mogą stworzyć fantastyczny świat za pomocą zwykłego kartonu. Ale my wszyscy jesteśmy dużymi dziećmi!

Wiedzieć, jak znaleźć czas dla siebie.

Lęk, niepokój i stres związany z uwarunkowaniami środowiskowymi niewątpliwie ograniczają naszą zdolność do refleksji. Aby uniknąć ich szkodliwego działania, wygospodaruj czas, idź na spektakl, na spacer na łonie natury, wyrwij się z codziennej rutyny, bo nic bardziej nie sprzyja rozwojowi pomysłów. Ciągłe przebywanie w biurze jest źródłem blokady dla Twojej kreatywności. Zanim zaprojektujesz jakąkolwiek pracę, nawiąż kontakt ze światem zewnętrznym. Praca poza środowiskiem zawodowym może być niezawodnym i bardzo skutecznym sposobem na znalezienie lepszej inspiracji. A potem podróżować! Konfrontacja z innymi światami, innymi projektami, pokazuje nam, że ludzka wyobraźnia jest nieograniczona.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może cię zainteresować: